22. září 2011

Brná nad Labem - Střekov 28.8.2011

Naše další  plavba se odehrála na Labi. Byla krátká, ale moc krásná! V obci Brná nad Labem je malý kemp, kde jsme kempovali. Odtud už je to jen malý kousek do Ústí nad Labem. A tak jsme se vydali tím směrem. V jednom záhybu řeky nás čekala nádherná podívaná na hrad Střekov.

Hrad Střekov patří mezi nejlépe dochované hradní zříceniny v České republice. Je vybudován na nepřístupné skále vysoko nad pravým břehem  řeky Labe. Z hradu je velmi krásná vyhlídka na celé údolí Labe.  Vlevo d hradu je vidět Zdymadlo Střekov. Bylo vybudováno v letech 1923 až 1935. Jedná se o předposlední umělou přehradu na Labi, jenž stojí v cestě labské vodě na její cestě do Severního moře. Ve vodní elektrárně, která je součástí zdymadla, jsou instalovány tři vertikální Kaplanovy turbíny. Zajímavostí vodního díla je rybí přechod. V dělicím pilíři mezi jezem a elektrárnou je rybí přechod komůrkového typu.


Na druhém břehu řeky, téměř na proti Střekovu se nachází národní přírodní památka skalní útvar Vrkoč. V těchto skalách je ukrytý Vaňovský vodopád .

1 komentář:

  1. Ahojky, tak tenhle kout naší země vůbec neznám, tak moc děkuji, za zprostředkování. Krásný hrad....:)Peťa

    OdpovědětVymazat